Główna Życie parafii Aktualności Kancelaria Parafialna 3

Kancelaria Parafialna 3

CHRZESTNY

Popularnie Matka Chrzestna i Ojciec Chrzestny. W polskiej tradycji dwie osoby pełnią rolę chrzestnych.

Chrzestni są świadkami chrztu – podobnie jak wszyscy uczestnicy liturgii – zaznaczają to wpisami do Księgi Chrzcielnej. Podstawowym zadaniem Chrzestnych jest w wypadku chrztu człowieka dorosłego świadczenie o Jego przygotowaniu do przyjęcia sakramentu. Gdy chrzczone jest niemowlę chrzestni zobowiązują się dać Mu przykład życia chrześcijańskiego i współuczestniczyć w jego religijnym wychowaniu.

Bycie Chrzestnym jest przywilejem i zobowiązaniem. Nie można uważać bycia Chrzestnym za własne prawo. Do pełnienia roli Chrzestnego należy spełnić pewne wręcz oczywiste warunki.

1.  Chrzestny musi być Rzymsko – Katolikiem.

2.  Chrzestny winien przyjąć wcześniej sakrament bierzmowania.

2.  Funkcje Chrzestnego pełni osoba pełnoletnie (ewentualnie mająca już skończone 16 lat).

3. Kandydat na Chrzestnego winien widzialnie okazywać przynależność do społeczności wierzących: uczestniczyć we Mszach Św. oraz spowiadać się regularnie.

4.  Życie Chrzestnego winno być zgodne z wymogami jakie stawia nam Chrystus.

Powyższe wymagania muszą być przez kandydata do tej zaszczytnej roli spełnione. O wypełnieniu tych wymagań świadczy zezwolenie wydawane w kancelarii parafialnej. Każdy zainteresowany zgłasza się po zaświadczenie do bycia Chrzestnym do parafii w której aktualnie mieszka! Jeżeli chrzest odbywa się w naszym parafialnym kościele zainteresowani z naszej parafii również potrzebują wspomnianego zaświadczenia.

Chrzestni dostają kartki do spowiedzi, które są zachęta do przygotowania się przez ten sakrament do pełnienia tej ważnej roli.

Jeżeli kandydat nie spełnia powyższych wymagań nie może pełnić „jakiejś”  podobnej, bliżej nieokreślonej roli. Katolik nie może pełnić funkcji „specjalnego” świadka chrztu – który wyglądał by podobnie do Chrzestnego. Każdy uczestnik liturgii chrzcielnej staje się świadkiem tego wydarzenia.

Zmieniony: środa, 13 września 2017 11:16

Boże, Władco całego wszechświata. Ty jesteś Królem nad królami. Dobrze jest wychwalać Twoje cudowne dzieła, gdyż jest to miłe Tobie. Śpiewam Ci hymn pochwalny o wschodzie słońca i o zachodzie, Święty Boże, Stwórco wszystkiego, co żyje. Ty stworzyłeś anioły w niebie, synów Adama, zwierzęta polne i ptaki powietrzne. Ty poniżasz pysznych i wywyższasz pokornych. Choćby człowiek żył przez tysiąc pokoleń, nie zdoła zliczyć Twych dzieł. Do Ciebie, Boże, należy wszelka cześć i chwała; strzeż swój lud przed niebezpieczeństwem burzy i zasadzkami wrogów. Wysławia Cię całe stworzenie w Jeruzalem, przewyższającym pięknością wszystkie miasta.

Twoje IP: 54.209.202.123
Dziś jest: 20 Sty 2019